Direct naar content
Floris Wyers

De Week Draait Door met Amice Floris: “Gen-Z heeft geen zin om te wachten op het pensioen”

Floris Wyers laat zijn licht schijnen op alles wat hem die week heeft beziggehouden, met dit keer: micro-retirement

Voor de columnreeks De Week Draait Door met Amice Floris laat Pure Luxe-founder Floris Wyers zijn licht schijnen op alles wat hem die week heeft beziggehouden. Van opvallende gebeurtenissen in de wereld van luxe en ondernemen tot nieuws dat hem simpelweg niet loslaat. Met dit keer: “micro-retirement”.

“De column heet ‘tussenpensioen. Oftewel: ‘micro-retirement’. Ja mensen, ik kwam die term laatst voor het eerst tegen. Tussenpensioen. En ik vond het meteen een geweldige uitspraak, een geweldige uitdrukking. Want je denkt direct: wat ís dat eigenlijk?

Maar als je er iets langer over nadenkt, is het eigenlijk gewoon een moderne term voor iets wat vroeger een sabbatical heette. Een langere periode van onbetaald verlof. Een pauze midden in je carrière. Even eruit stappen. Vandaar ook die term micro-retirement. Een soort mini-pensioen voordat je daadwerkelijk oud en grijs bent. En eerlijk: ik vind het fantastisch gevonden.

Het idee erachter is natuurlijk dat mensen niet meer willen wachten tot hun AOW-leeftijd bereikt is. Die nu officieel 67 is, maar als je niet oppast binnenkort gewoon 72. Dus in plaats van jezelf helemaal kapot te werken tot ergens diep in de toekomst, nemen mensen nu tussendoor al een periode vrij. Om te reizen. Voor persoonlijke ontwikkeling. Om bij te komen van een burn-out. Of gewoon omdat ze even willen léven.

Kijk, daarvoor moet je natuurlijk wel wat geregeld hebben. Een beetje f*ck you money, of f*ck off money, hoe je het ook wil noemen. Want als je niet werkt, krijg je meestal ook niet doorbetaald. Dus je moet spaargeld hebben, een buffer, of toevallig je bedrijf verkocht hebben.

Ik kwam laatst iemand tegen die dat dus had gedaan. Bedrijf verkocht, nog relatief jong, en die kon vervolgens een prachtig tussenpensioen nemen. Dan wordt het ineens een heel aantrekkelijk concept.

Ik moest er eerlijk gezegd wel een beetje om lachen, want ik dacht meteen: verdorie, dat had ik misschien ook moeten doen. Maar ja, ik ben inmiddels 57. Voor mij gaat het alweer langzaam richting het echte pensioen. Dat duurt overigens ook nog wel even, maar goed. Een tussenpensioen zie ik toch meer voor iemand van 35 of 40. Of 31, waarom ook niet. Dat hangt natuurlijk helemaal af van hoe je leven eruitziet en hoeveel financiële ruimte je hebt. Want dat blijft uiteindelijk de kern: vrijheid kost geld.

Wat ik interessant vind, is dat het blijkbaar enorm populair wordt onder Gen Z. Die generatie heeft simpelweg geen zin meer om braaf te wachten tot hun 67ste. En ergens snap ik dat ook wel. Het is heel erg van deze tijd: niet alles uitstellen tot later. Waarom zou je wachten op je pensioen als je nu ook een jaar kunt nemen om ergens van te genieten?

Tijdens het lezen kwam ik overigens nóg een prachtige term tegen: FIRO. Financial Independence, Retire Often. Kijk, alleen die term al verdient eigenlijk een tussenpensioen.”

Floris Wyers

Floris Wyers is de oprichter en het gezicht achter Pure Luxe (2012) en het in 2024 opgerichte Gooisch Genieten. Onder zijn leiding is Pure Luxe uitgegroeid tot een toonaangevend platform op het gebied van high-end lifestyle, ondernemerschap en exclusieve mobiliteit. Floris staat bekend om zijn ondernemende mentaliteit, strategische visie en scherpe oog voor kwaliteit en exclusiviteit. Met een sterke focus op groei, positionering en merkbeleving bouwt hij doelgericht aan platforms die luxe, ambitie en verfijning centraal stellen. Buiten zijn zakelijke activiteiten beweegt hij zich graag in omgevingen waar ondernemerschap, netwerken en levensstijl samenkomen.