Achter de populaire Ray-Ban-zonnebrillen speelt zich momenteel een nogal opvallende familieruzie af. Een aantal grote spelers binnen EssilorLuxottica, het concern achter het wereldberoemde brillenmerk, is op dit moment namelijk aan het strijden om de nalatenschap van oprichter Leonardo Del Vecchio. De ruzie tussen de erfgenamen van deze succesvolle zakenman loopt zelfs compleet uit de hand. De hoofdrol is weggelegd voor zijn 31-jarige zoon Leonardo Maria Del Vecchio, de man die hoopt een deal van € 10 miljard te kunnen sluiten. Hoe zit dit precies?
Familieruzie bij moederbedrijf van Ray-Ban escaleert
Leonardo Maria Del Vecchio aast op het aandelenpakket van zijn broer en zus binnen het gigantische bedrijf EssilorLuxottica. Zo probeert hij zijn invloed bij grote luxemerken, waaronder Ray-Ban en Oakley, te vergroten, maar vooralsnog heeft het enkel gezorgd voor een nogal indrukwekkende familieruzie. De plannen om de deal van om en nabij de € 10 miljard te sluiten, verlopen dus allesbehalve soepel.

Dat is ook niet zo verwonderlijk, want er staat opvallend veel op het spel. De nalatenschap van Del Vecchio is ondergebracht bij Delfin, de holding die ongeveer een derde van EssilorLuxottica bezit. Daarnaast heeft de investeringsmaatschappij enorme belangen in de financiële sector, waaronder in Italiaanse banken en verzekeraars. Het eigendom van Delfin is verdeeld over acht erfgenamen, waaronder dus de 31-jarige zoon van de inmiddels overleden zakenman. De constructie was bedoeld om het familievermogen bijeen te houden en te voorkomen dat afzonderlijke erfgenamen hun belangen zomaar zouden verkopen. Dat klinkt verstandig, maar tot op heden heeft de verdeling van de aandelen van onder meer Ray-Ban enkel voor een fikse familieruzie gezorgd.
Lees ook: Ray-Ban-erfgenaam koopt aandelen van zijn eigen broers en zussen
Delfin bleek transactie niet te ondersteunen
De deal van Leonardo Maria Del Vecchio ligt nog altijd op tafel, maar lijkt weinig kans van slagen te hebben. Onder meer Delfin bleek de transactie namelijk niet te ondersteunen, zo meldt Fashion Network. Inmiddels is ook Rocco Basilico, de halfbroer van Leonardo Maria, op de proppen gekomen met een eigen voorstel. Hij wil de belangen in EssilorLuxottica loskoppelen van de andere investeringen van Delfin. Daardoor zouden bepaalde bezittingen afzonderlijk kunnen worden verkocht. De opbrengst zou vervolgens kunnen worden gebruikt om erfgenamen uit te kopen. Dat zou eindelijk een einde moeten maken aan de familieruzie binnen het Ray-Ban-moederbedrijf.
Opvallende uitspraken in een openbaar interview
De spanningen werden nog groter toen Leonardo Maria zich openlijk tegen de leiding van EssilorLuxottica keerde. In augustus trad hij terug als ‘chief strategy officer’ van het concern en als president van Ray-Ban, wat de familieruzie nog erger maakte. Leonardo Maria vindt dat het bedrijf onvoldoende presteert, wat overigens ook al duidelijk zichtbaar was aan de beurskoers. Dat is overigens evenzeer te danken aan opvallende uitspraken die de beste man deed in een openbaar interview. Daarin gaf hij namelijk aan een schuld te hebben van maar liefst $ 1 miljard. Hij zou daarom – naar eigen zeggen – twee peperdure superjachten hebben verkocht.
Binnen slechts één jaar tijd nam de waarde van het aandeel van EssilorLuxottica met meer dan de helft af. Dat is heus niet te danken aan een dramatische verkoop van Ray-Ban-brillen, maar vooral aan de familieruzie die zich achter het wereldberoemde merk afspeelt. Ook de vooruitzichten zien er heus niet positief uit. Analisten zijn allesbehalve optimistisch en raden beleggers over het algemeen zelfs aan om het aandeel van de hand te doen.
Meer lezen over de zaak rond Ray-Ban? Lees ook: Familieruzie rond Ray-Ban-imperium loopt hoog op: erfgenaam wil miljardenovername doorzetten