Wie denkt dat vermogen in het buitenland eenvoudig buiten het zicht van de Nederlandse fiscus kan worden gehouden, komt steeds vaker bedrogen uit. De Belastingdienst wist vorig jaar € 139 miljoen aan belasting te innen die anders waarschijnlijk buiten beeld was gebleven. Het bedrag werd opgehaald bij belastingplichtigen die niet al hun vermogen of inkomsten hadden opgegeven. De jacht op verborgen geld wordt voor de fiscus bovendien steeds eenvoudiger. Internationale samenwerking en automatische gegevensuitwisseling zorgen ervoor dat buitenlandse bankrekeningen en bezittingen minder gemakkelijk verborgen kunnen blijven.
Belastingdienst haalde in 2025 € 139 miljoen aan verborgen vermogen op bij belastingplichtigen in het buitenland
Nederland wisselt met tal van landen financiële gegevens uit, blijkt uit documentatie van Rijksoverheid. Daardoor ontvangt de Belastingdienst informatie over bijvoorbeeld buitenlandse bankrekeningen en financiële tegoeden van Nederlandse belastingplichtigen. Wanneer dergelijke bezittingen niet in de belastingaangifte zijn opgenomen, kan de fiscus vragen om uitleg en vervolgens alsnog belasting naheffen. In sommige gevallen komen daar ook boetes en belastingrentes bovenop.
Belastingdienst haalt 139 miljoen euro aan verborgen geld op https://t.co/vq1RHPFfD9
— NU.nl (@NUnl) September 1, 2026
Dat de Belastingdienst steeds meer data tot zijn beschikking heeft, betekent overigens niet dat iedere vorm van belastingfraude eenvoudig kan worden opgespoord. De fiscus worstelde de afgelopen jaren ook met de balans tussen fraudebestrijding en privacywetgeving.
Lees ook: Na justitie legt nu ook de Belastingdienst beslag op de villa van fitfluencer Mo Bicep in Breda
14,2 miljoen aangiften
Het bedrag van € 139 miljoen laat zien dat er nog altijd aanzienlijke bedragen aan verborgen vermogen buiten het zicht van de Belastingdienst worden gehouden. Voor de Nederlandse schatkist levert het opsporen van verzwegen vermogen dan ook een flinke financiële meevaller op.
Voor belastingplichtigen is de boodschap ondertussen duidelijk: buitenlandse rekeningen zijn allang niet meer automatisch onzichtbaar voor de fiscus. Door internationale afspraken over gegevensuitwisseling wordt het steeds lastiger om vermogen simpelweg niet op te geven. De Belastingdienst verwerkt jaarlijks bovendien enorme aantallen belastingaangiften. Alleen al in 2025 ontving de organisatie 14,2 miljoen aangiften over verschillende belastingjaren. Lees ook: Hoeveel contant geld mag u storten zonder controle van de Belastingdienst?